Nové zakládání - nová nabídka

Nový dům Komunity ve Střelicích u Brna

V roce 2023 slaví Komunita padesát let od svého vzniku. V tomto, pro nás jubilejním roce, jsme od Pána dostali nečekaný dar: možnost koupit klášter ve Střelicích u Brna. Klášter, který důmyslně a velmi účelně zbudovaly sestry dominikánky v letech normalizace, se nachází cca 12 km od Brna, v malebném prostředí přírodního parku Bobrava. Nejen jeho poloha, ale také samotná budova přímo vybízí k pořádání duchovních cvičení a obnov. Výhodou místa je dostupnost dopravními prostředky a zároveň klidná zóna pro modlitbu, ztišení a pobyt v přírodě. Brněnský biskup Pavel Konzbul tomuto projektu nového zakládání žehná a v březnu 2023 od něj Komunita obdržela písemný souhlas se založením domu a s působením v jeho diecézi. Tento klášter jsme se rozhodli zakoupit a od srpna 2023 bude převeden do užívání Komunity. Proč potřebujeme nový objekt? Již dva roky se bratři a sestry z Komunity i s mnoha přáteli modlí za možnost založit nové centrum Komunity v okolí Brna. Vedly nás k tomu dva hlavní důvody:
  1. V posledních letech se na naše akce v Dolanech hlásí dvakrát tolik zájemců, než můžeme přijmout, přičemž ubytovací kapacita domu v Dolanech je 40 osob. To nás přivedlo k úvahám o založení nového centra.

  2. Velké procento lidí, kteří Komunitu navštěvují, přichází z Brna a okolí, proto za vhodnou lokalitu pro založení dalšího centra považujeme právě oblast Brna. Také brněnský biskup a zodpovědní za pastoraci v brněnské diecézi nám potvrdili velkou potřebu podobného centra v okolí Brna.

 K čemu bude centrum sloužit?

  • Bude místem života a modlitby bratří a sester z Komunity, na kterém mohou mít podíl i návštěvníci. V budoucnu počítáme s 15 členy.

  • Centrum bude sloužit pro duchovní cvičení, obnovy, evangelizační programy a formační semináře pořádané Komunitou, předpokládaná kapacita bude 60–70 účastníků s ubytováním a 200 lidí na jednodenní programy bez ubytování.

  • Centrum mohou využít i skupiny pro své vlastní programy s možností připojit se k liturgii a modlitbě Komunity.

  • Do centra budou moci lidé přicházet na čas osobního ztišení.

  • Centrum bude sloužit také pro setkávání a formaci mladých lidí ve věku 15–30 let.

C) Objekt V budově je 60 samostatných pokojů se společným sociálním zařízením na každém patře. V přízemí budovy se nachází kaple, velká jídelna, kuchyně, místnost na přednášky a další potřebné příslušenství. Objekt v současnosti disponuje celkovou užitnou plochou 2.500 m2. Plocha pozemku je asi 2,4 ha.

Finanční zabezpečení projektu

A) Koupě objektu

Cena objektu a pozemku je 25.000.000 Kč. K dubnu 2023 jsme na darech získali již 3.000.000 Kč. Na koupi kláštera jsme si půjčili 22.000.000 Kč. Tuto částku nejsme schopni splatit z vlastních zdrojů, a proto hledáme dárce, kteří budou ochotni se na tomto díle finančně podílet. (Aktuální vývoj finanční situace můžete sledovat již brzy na tomto webu)

B) Opravy a vybavení objektu

Plán potřebných investic na opravy v nejbližších letech počítá s částkou cca 11.000.000 Kč.

V horizontu nejbližších 3 let plánujeme zajistit:

  • vnitřní vybavení domu, abychom mohli přijímat lidi na pobyt v dobrých podmínkách

  • instalaci fotovoltaiky, přestavbu topení, vnější zateplení budovy

  • úpravy terénu kolem budovy, chodníky, lavičky, výsadbu stromů a keřů

Tyto investice budeme realizovat na základě podpory sponzorů a také z finančních prostředků vydělaných naší vlastní činností, podobně jako tomu je v našem centru v Dolanech.

C) Financování běžného provozu domu: energie, topení, drobné opravy...

Běžný provoz domu budeme financovat z prostředků získaných naší službou.

Zodpovědný za projekt:

P. Vojtěch Karel Koukal – Komunita Blahoslavenství
Telefon: 731 621 280
Mail: vojtech.koukal@seznam.cz

Váš finanční dar je pro nás cenný!  Pokud chcete potvrzení o daru, zašlete nám potřebné údaje s žádostí o potvrzení o daru na email: strelicekom@seznam.cz

Přispět můžete na náš účet: 2702564926/2010

IBAN: CZ53 2010 0000 0027 0256 4926   SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX

Další způsob je přes dárcovský portál: https://donace.cz/…na/ 

Budeme vděční i za pomoc na brigádách, které budeme organizovat. S radostí Vás od podzimu 2023 přivítáme přímo v novém centru ve Střelicích, abyste si mohli prohlédnout dům i okolí!


Studna

Studna

Newsletter

Chcete mít aktuální informace o všem dění? Zadejte svůj email a my vás budeme o všem včas informovat.
Přihlášením k odběru novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.